Cum, Eki 20, 2017 - 01:02
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 01:02 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Türk Piyanist Magna Carta şehrinde konser verdi

Yayınlandı 29 Şubat 2016 - 13:08

Dünyaca ünlü Türk Piyanist Gülsin Onay Magna Carta'nın imzalandığı şehir olan St Albans şehrinde konser verdi. İngiltere'nin en eski yerleşim yerlerinden olan ünlü St Albans'ta  Magna Carta'nın kabul ettiği  St Albans Kilisesi'ndeki  konser büyük ilgi gördü. 

Gülsin Onay ile oğlu Erkin Onay'ın yanı sıra klarnette Özlem Çelik ve piyano da Daniel King Smith, Türk Belediye Başkanı Mehmet Gaygusuz'un düzenlediği  ve ana sponsorluğunu Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yaptığı klasik müzik yardım konserinde dinleyenlere unutulmaz anlar yaşattılar. 
 
 GAYGUSUZ: TÜRKİYE'YE BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM
 
Birleşik Krallık anayasası olarak kabul edilen Magna Carta'nın imzalandığı şehir olan St Albans şehrinde Türk rüzgarı estiren Türk başkan Mehmet Gaygusuz,  izleyenlerin Gülsün hanımın sahnesinden çok etkilendiğini ifade ederek, "Belediye Başkanı seçildikten sonra yaptığım her şeyde bir Türk esintisi olmasına gayret ediyorum. Bu organizasyonda da gerek Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı  gerekse Türk toplumundan büyük destek gördük. . Bu daha başlangıç. Temel amacımız buradaki insanların Türkiye'ye bakış açısını değiştirmek . Türkiye'nin Avrupa'dan faklı olmadığını kanıtlamaya çalışıyorum" dedi. 
 
 "TÜRKİYE'NİN ÇAĞDAŞ VE MODERN YÜZÜNÜ TANITIYORUZ" 
 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak İngiltere'de yapılan kültür ve sanat faaliyetlerinden birinin de belediye başkanı bir Türk olan St Albans'ta yapmanın büyük anlam taşıdığını ifade eden Türkiye'nin Londra Kültür ve Tanıtım Ataşesi Ali Selçuk Can, " Türkiye'nin çağdaş ve modern yüzünün tanıtılması amacıyla İnglizlerin yoğun olarak yaşadığı  bu bölgede gerçekleştirilen klasik müzik konseri büyük önem taşıyor" dedi. 
 
 "BENİM İÇİN ÇOK ÖZEL BİR GECEYDİ" 
 
İzleyenlere unutulmaz keyifli anlar yaşatan  uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı olarak kabul edilen dünyaca ünlü sanatçı Gülsin Onay da,  "Benim için çok özel bir geceydi bu kadar muhteşem ve tarihi bir mekanda çok anlamlı bir konserdi. Oğlumla birkikte aynı sahneyi paylaşmak  her zaman bana çok büyük mutluluk veriyor. Güzel bir program oldu. Programın tamamen Türk eserlerle Türkiye ile ilgili olan eserlerle oluşu geceye çok anlam kazandırdı.  Adnan Saygun ve Ekrem Zeki Ün eserlerini seslendirdik. Mozart'ın Türk marşlı sonatı vardı.  Hem programın, hem sanatçıların hem de belediye başkanın Türk olması da çok özel bir gece olmasını sağladı" dedi. 
 
"TÜRK ESERLER BÜYÜK İLGİ ÇEKİYOR" 
 
Annesi Gülsin Onay ile sahne alan keman sanatçısı Erkin Onay program sonunda yaptığı açıklamada,  Adnan Saygun'u İngiltere'de pek tanımadıklarını ifade ederek, "Olağanüstü mutluyum.  Böyle bir ortamda olmak büyük bir onur ve keyif. Saygun'u pek tanımıyorlar, bu eserleri burada tanıtmak çok zevki, çok ilgi çekiyor ve beğeniliyor" dedi. 

DHA, LONDRA