Cum, Eki 20, 2017 - 00:57
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 00:57 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Af Örgütü'nden Türkiye'ye 'dayak, işkence ve tecavüz' suçlaması

Yayınlandı 26 Temmuz 2016 - 23:17

İnsan hakları kuruluşu Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü), Türkiye'de 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası gözaltına alınanların bazılarının dövülüp işkenceye maruz kaldığı yolunda güvenilir kanıtlar olduğunu bildirdi.

Londra merkezli örgüt, polisin gözaltındaki bazı üst düzey askeri yetkililere cop ya da parmakla tecavüz ettiğini öne sürdü.

İddia, Ankara'da gözaltına alınanların avukatlarından ikisine, müvekkillerinin yaptığı açıklamalara dayandırıldı.

Uluslararası Af Örgütü, çalışanlarının Türkiye'de avukatlar, doktorlar ve bir karakol görevlisi ile görüştüğünü açıkladı.

Örgüt; İstanbul ve Ankara'da gözaltına tutulanlara hakaret edildiği, bu kişilerin tehdit edildikleri; yiyecek, su ve tedaviden mahrum bırakıldıkları; itiraf için iki güne kadar stres pozisyonlarında tutuldukları yolunda da haberler aldığını duyurdu.

Örgütün Avrupa Direktörü John Dalhuisen, "Türkiye'nin halen kamu güvenliği ile ilgili kaygıları olması anlaşılır bir durum. Ancak işkence, körü muamele ve keyfi gözaltı hiçbir koşulda meşrulaştırılmaz" dedi.

John Dalhuisen, uluslararası gözlemcilerin gözaltındakileri ziyaretine izin verilmesini istedi.

Türkiye'den iddialara ret

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan üst düzey bir Türk yetkili ise iddiaları "saçma" olarak nitelendirdi.

Adı açıklanmayan yetkili, "AB üyesi olmak isteyen Türkiye'nin hukuka saygı duymayacağı fikri saçma. Tüm bu suçlamaları kesin bir şekilde reddediyor ve insan hakları kuruluşlarını, atılan yasal adımları tarafsız bir şekilde değerlendirmeleri yolunda teşvik ediyoruz. Haklarında söz konusu adımların atıldığı kişiler, yaklaşık 250 sivili acımasızca katletmişlerdir" dedi. (BBC Türkçe)