Cum, Eki 20, 2017 - 00:59
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 00:59 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

DARBECİ CUNTADAN HESAP SORULSUN!

Yayınlandı 16 Temmuz 2016 - 17:50

Türkiye, önceki gece alçakça bir darbe girişimine sahne oldu.  Demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçen bu kalkışmanın failleri milletinin meclisini  bombalamaktan ve halkına silah doğrultmaktan çekinmedi. 

Emir komuta zinciri dışında ve başta komuta kademesini hedef alan cunta, Türk Silahlı Kuvvetleri kurumsal bütünlüğünden beklediği desteği bulamayınca emeline ulaşmak için kan döktü. Başlangıcı ve safhaları tuhaflıklarla dolu bu kanlı darbe girişimi tarihin çöplüğünde yerini alırken darbelerden medet uman zihniyetin hâlâ yaşamakta olduğunu da gösterdi.

Sevindirici olan şu ki: darbe, halkın demokrasiden yana tavrını net biçimde ortaya koymasıyla püskürtüldü. Bunda Cumhurbaşkanı, siyasi iktidar ve TSK’nın kararlı tutumu ile muhalefetin dayanışması etkili oldu.

Cuntacılardan hukuk önünde hesap sorulması halkımızın beklentisidir. Darbeciler yargı önüne çıkarılıp en ağır cezaya çarptırılmalıdır. Ancak bunun evrensel hukuk kaideleri içerisinde yapılması ve bir cadı avına dönüştürülmemesi, eli kanlı cuntayla anayasal demokrasiye sahip devlet arasındaki farkı gösterecektir.

Sokaklardaki linç görüntülerinin toplumsal histeriye yol açmaması için yetkililer sükunet çağrısı yapmalıdır. Topluma düşen, demokrasinin yanında durmaktır; asayişi sağlamak ise kolluk kuvvetlerinin görevidir.

Türkiye; iktidarı, muhalefeti, sivil toplumu ve medyasıyla demokrasi sınavını başarıyla vermiştir. Demokrasilerde seçilmiş iktidarlar ancak sandıkta değişir. Gerekçesi ne olursa olsun, demokrası dışı yollarla  halkın iradesine müdahale kabul edilemez. Bu zor günlerden ancak daha fazla demokrasi, şeffaflık ve hukukun üstünlüğü ilkesine riayet ederek çıkabiliriz.

Yarına Bakış olarak demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize baş sağlığı diliyoruz. Demokrasinin yanında durmaya ve gerçekleri yazmaya devam edeceğiz.

Gündem