Cum, Eki 20, 2017 - 01:05
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 01:05 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Başbakan May, AB ile müzakerelere başlama şartını açıkladı

Yayınlandı 15 Temmuz 2016 - 17:03

İngiltere Başbakanı Theresa May, İskoçya bölgesel hükümetinin Başbakanı Nicola Sturgeon’la görüştü. İngiliz lider, Birleşik Krallık’ın tamamı onaylamadan, Avrupa Birliği (AB) ile ayrılma müzakerelerinin başlamayacağını söyledi.

Theresa May, bugün İskoçya’nın başkenti Edinburg’da İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri ve bölgesel hükümetin Başbakanı Nicola Sturgeon’la AB müzakerelerine yönelik görüştü. İkilinin yaptığı görüşmenin ardından değerlendirmede bulunan Başbakan May, AB yanlısı İskoç hükümetinin iradesinin göz ardı edilemeyeceğini ve müzakere sürecinde İskoçya’nın birlikle devamı için ortak bir yol arandığını bildirdi.

İngiliz lider basın toplantısında, “Bunu daha önceden halihazırda söyledim; Birleşik Krallık olarak bir yaklaşım ve müzakere hedefleri belirlemeden Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesine başlamayacağız. Bunun müzakerelerden önce belirlenmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Theresa May, başbakanlık görevinin başlamasından 48 saat geçmeden İskoçya’yı, 2014 yılında gerçekleşen bağımsızlık referandumunun AB referandumunun ardından tekrar gündeme gelmesi nedeniyle ziyaret etti. May açıklamasında “Ben onların (İskoçya’nın) bana getireceği her seçeneği dinleyeceğim. Bugün İskoç hükümetinin başbakanına açıkça bütün tartışmalarımıza kendilerinin de tamamen katılmalarını belirttim. Birleşik Krallık için mümkün olan en iyi anlaşmanın yapılmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

23 Haziran’da Birleşik Krallık’ın AB üyeliği için yapılan referandumda İskoçya’da yüzde 62’ye 38’lik oranla ülke birlikte kalmaktan yana karar almıştı. Ülke genelinde çıkan sonuca yönelik İskoçya’da tekrar bir bağımsızlık referandumu gündeme gelmişti. Konuya yönelik de değerlendirme yapan İngiltere Başbakanı May, “Bildiğim kadarıyla İskoç halkı 2014 yılında çıkan oylarla çok net bir mesaj verdi. Hem Birleşik Krallık hem de İskoçya hükümeti bu karara uyacağını söyledi.” ifadelerini kullandı. İskoçya’da 2014 Eylül ayında ülkenin bağımsızlığına yönelik referandum yapılmış, yüzde 55’e 45 oranla halk Birleşik Krallık’ta kalma kararı vermişti.

“İSKOÇYA BRÜKSEL İLE BAĞIMSIZ OLARAK GÖRÜŞEBİLMELİ”

İskoçya bölgesel hükümetinin Başbakanı ve SNP lideri Nicola Sturgeon da görüşmenin ardından Brexit müzakerelerinin bir parçası olarak görüşmelere katılması ve ülkesinin AB üyesi olarak kalması için olası bütün seçeneklerin değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Sturgeon ayrıca, İskoçya’nın bağımsız olarak da Brüksel’le görüşmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. İskoç lider ülkesinin birlikte kalması için tek çözümün bağımsızlık olması gerekirse, ikinci bir referandumun da gündeme geleceğine işaret etti.

MuhabirAjans, Londra

Gündem