Cum, Eki 20, 2017 - 01:06
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 01:06 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Osmanlı torunu Johnson dışişleri bakanı oldu

Yayınlandı 15 Temmuz 2016 - 16:03
ITV

İngiltere’nin ‘yeni bombası’ diplomasiyi salladı. Yeni başbakan Theresa May, gafları ve yabancı liderlere hakaretleriyle tanınan eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ı dışişleri bakanı olarak atadı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı yeni bakanı soran gazetecinin şaka yaptığını zannetti. İngiliz Daily Mirror gazetesi atamayı “Sevgili dünya, üzgünüz” manşetiyle duyurdu.

İngiltere’de Margaret Thatcher’dan sonra ikinci kadın başbakan olan Theresa May göreve hızlı başladı. May, Kraliçe 2. Elizabeth’ten hükümeti kurma görevini almasının hemen ardından önceki akşam kabinesini açıkladı. 23 Haziran’daki referandumda ülkenin AB’den çıkması (Brexit) için kampanya yürüten isimlere önemli koltuklara veren May, sürpriz bir şekilde eski Londra belediye başkanı Boris Johnson’ı (52) dışişleri bakanı yaparak dünyayı şaşırttı. Sadece altın sarısı saçlarıyla değil, gafları ve skandallarıyla ‘İngiltere’nin en renkli siyasetçisi’ olan, yabancı liderler hakkında yaptığı ağır yorumlarla uluslararası medyanın manşetlerinde yer alan Johnson’ın bu göreve atanması diplomasi dünyasını salladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Mark Toner, günlük basın toplantısı sırasında son dakika haberi olarak düşen atama kararı karşısında şaşırdı. Atamayı bildirip yorumunu almak isteyen gazetecinin sorusunu ciddiye almakta zorlandı. Soru üzerine gülümseyen Toner, gazetecinin şaka yaptığını zannetti. Yumuşak üslubuyla dikkat çeken Fransa Dışişler Bakanı Jean-Marc Ayrault ise Johnson’ın referandum kampanyası sırasında halkına yalanlar söylediğini ifade etti. “Müzakere edebileceğim, açık, sağlam ve güvenilir bir partnere ihtiyacım var.” diyerek İngiliz muhatabını uyardı. İngiliz Liberal Demokrat Parti lideri Tim Farron da, “Bu inanılmaz derecede kritik bir zamanda başbakanın, kariyerini şaka yapmak üzere bina eden birini dışişleri bakanı seçmesi sıradışı. Sanırım, rencide ettiği ülkelerden özür dilemeye, dışişleri bakanı olarak görev yapmaktan çok daha fazla vakit harcayacaktır.” ifadelerini kullandı. Başbakan May, Brexit’den sorumlu ayrı bir devlet bakanı atayarak Johnson’ın AB’den boşanma müzakerelerindeki rolünü sınırladı. Ancak Johnson, Suriye ve Ukrayna krizi gibi karmaşık konularda İngiliz diplomasisinin başında olacak.

İngiliz Daily Mirror gazetesi, ‘Yeni Başbakanı’ın bombası’ diye nitelediği sürpriz kararı, “Sevgili dünya, üzgünüz.” manşetiyle duyurdu. Johnson’ın gaflarını sıralayan gazete, İngiltere’nin bu atamayla dünyada ‘komedi malzemesi’ olduğunu yazdı. Independent gazetesine bağlı haber sitesi Indy100.com da ‘utancımızdan mahvolduk’ diyerek bir özür mektubu yayılandı.

MEŞHUR GAFLARI

Daha önce bakanlık görevinden bulunmayan Jonhson, diplomatik olmayan uslubuyla biliniyor. Son dönemde ‘ciddi siyasetçi’ imajı çizmek için çabalasa da eski gaflarının ve şakalarının yeni işinde peşini bırakmayacağı belirtiliyor. Referandumda AB’den ayrılma kampının öncülerinden biri olan Johnson, AB’nin hedeflerini, Nazi lideri Adolf Hitler ve Fransa İmparatoru Napoleon’yunkilerle karşılaştırmıştı. AB’de kalma yanlılarına destek vermek için İngiltere’ye gelen ABD Başkanı Barack Obama için ‘kısmi Kenyalı’ diyerek, “Atalarından dolayı İngiliz krallığından hoşlanmadığı için’ İngiltere’ye karşı önyargılı olduğunu söylemişti. Kasım ayında ABD’de Demokratların başkan adayı olarak yarışacak Hillary Clinton içinse 2007’deki bir yazısında, “Akıl hastanesinde sadistik bir hemşire” ifadesini kullanmıştı. Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan Johnson, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında da mayıs ayında The Spectator dergisine müstehcen bir şiir yazmıştı.

ESKİ GAZETECİ

Osmanlı Devleti döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapmış Ali Kemal Bey’in torununun oğlu olan Johnson, 2008-2016 yıllarında başkent Londra’nın belediye başkanlığını yaptı. Eski bir gazeteci olan Johnson, Brüksel’deki muhabirlik döneminde AB’yi eleştiren yazılarıyla ismini duyurdu. Daha sonra Muhafazakar Parti’de siyasete atıldı. Televizyondaki komedi şovlarındaki performansıyla da halkın ilgisini çekti.

Binali Yıldırım: Allah, Johnson’ı ıslah etsin

BBC verdiği mülakatta Boris Johnson’ın AB referandumu kampanyasında halkı ikna için Türkiye karşıtı söylemlere sarılmasını değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, “Ona ne diyeyim, Allah ıslah etsin. İnşallah bundan sonra daha böyle bir yanlış içerisinde olmaz. Türklerin gönlünü kazanmanın gayreti içerisinde olur.” dedi. Reuters’e konuşan bir Türk yetkili de Johnson’ın bugüne kadar Türkiye, AB üyeliği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki açıklamalarının ‘kabul edilemez’ olduğunu belirtirken, “Yeni sorumluluklarıyla birlikte daha pozitif bir yaklaşım bekliyoruz.” mesajı verdi.

YENİ MALİYE BAKANI PHILIP HAMMOND

Bu arada, yeni İngiltere Başbakanı Theresa May’in öncülüğünde kurulan kabinede bir diğer dikkat çeken isim ise Cameron döneminde Dışişleri Bakanı olan Philip Hammond oldu. Hammond, yeni kabinede İngiltere’nin Maliye Bakanı olarak görevlendirildi.

Yeni kurulan kabinede belli olan diğer isimler arasında yeni İçişleri Bakanı Amber Rudd ve yeni oluşturulan “AB’den ayrılma (Brexit)” Bakanlığı’na ise David Davis atandı. İngiltere’nin yeni Bakanlar Kurulu’nda belli olan isimlerin çoğunun referandum sürecinde AB’den ayrılma kampını destekleyenlerden oluşması dikkat çekiyor.

(Kaynak: YARINA BAKIŞ)

Gündem