Cum, Eki 20, 2017 - 01:07
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 01:07 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Cameron başbakanlığa veda etti

Yayınlandı 13 Temmuz 2016 - 17:53

Başbakan David Cameron, resmi olarak görevinden ayrıldı. Parlamentoda son kez katıldığı “Başbakan’a Sorular” oturumunun ardından Başbakanlık Konutu’nda veda konuşması yapan İngiliz lider, “Bu ülkenin başbakanı olmak benim için en büyük onur” dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, parlamentoda her Çarşamba düzenlenen “Başbakan’a Sorular” oturumuna son kez katılmasının ardından resmi olarak görevinden ayrıldı. İngiliz lider başbakanlık koltuğunu İçişleri Bakanı Theresa May’e devretmeden önce Başbakanlık Konutu’nda son yaptığı konuşmada, “Bu ülkenin başbakanı olmak benim için en büyük onur” şeklinde konuştu. Eşi Samantha Cameron ve üç çocuğuyla birlikte son kez basının karşısına çıkan Cameron, başbakanlığın ‘sanıldığı kadar kolay bir görev olmadığını’ ve her zaman doğru kararlar almadığını vurgulayarak, “Bugün İngiltere daha güçlü bir pozisyonda” ifadelerini kullandı.

“Politikacılar, kendi siyasetleri hakkında konuşmayı çok sever ancak sonuç olarak en önemli olan insanların hayatıdır” diyerek sözlerine devam eden Cameron, yerine gelecek yeni Başbakan Theresa May’i “güçlü ve istikrarlı lider” olarak değerlendirerek, başarılarının devamını diledi. Son kez Başbakan vasfıyla basın karşısına çıkan Cameron, “Çok sevdiğim ülkem için en büyük dileğim bu büyük ülkenin başarılarına devam etmesidir” ifadeleriyle veda konuşmasını noktaladı. Hemen ardından Kraliçe 2. Elizabeth’i resmi konutu Buckingham Sarayı’nda ziyaret ederek istifasını sunan İngiliz lider, resmi olarak görevinden ayrılmış oldu.

2010 yılından beri İngiltere’nin başbakanlığını ve iktidar Muhafazakar Parti’nin liderliğini üstlenen David Cameron, referandum sonucu çıkan AB’den ayrılalım kararından sonra istifa edeceğini açıklamıştı. İstifa açıklamasından sonra başlatılan başbakanlık yarışında Cameron’ın yeni halefisi İçişleri Bakanı Theresa May oldu. 

 

CEREN KAYNAK

Gündem