Cum, Eki 20, 2017 - 01:06
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 01:06 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Başbakan Cameron parlamentoda son defa konuştu

Yayınlandı 13 Temmuz 2016 - 16:47

İngiltere Başbakanı David Cameron, görevinden ayrılmadan önce yaptığı son “Başbakan’a Sorular” oturumunda, yerine gelecek İçişleri Bakanı Theresa May’e, Brexit sürecinde Avrupa Birliği (AB) ile yakın ilişkiler yürütmesini önerdi.

Başbakan Cameron, koltuğunu İçişleri Bakanı Theresa May’e teslim etmeden önce parlamentoda her hafta Çarşamba günü düzenlenen “Başbakan’a Sorular”ın son oturumunda, yeni lider May’e AB’den ayrılma müzakerelerinde, birlikle mümkün olduğu kadar yakın ilişkide bulunmasını tavsiye etti.

MUHALEFETTEN CAMERON’A TEBRİK

İngiliz lider Cameron, başbakanlık vasfıyla son kez parlamentodaki olağan “Başbakan’a Sorular” oturumuna katıldı. Oturumda, Cameron’ın 6 yıllık liderlik sürecinde ulaştığı başarılar başta ana muhalefet İşçi Partisi lideri Corbyn ve diğer parlamento liderleri tarafından tebrik edildi. Duygusal ve esprili geçen oturumda İngiliz lider, başbakanlığı süresince devam eden oturumlarda yaklaşık 5 bin 500 soruya cevap verdiğini ifade etti.

SON TAVSİYESİ AB İLE YAKIN TEMAS

Cameron parlamentonun bu haftaki oturumunda koltuğunu devredeceği İçişleri Bakanı Theresa May’i tebrik etti. AB ile başlayacak Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Cameron, “Yerime gelecek başarılı halefime tavsiyem, ticaret, güvenlik ve işbirliği çıkarlarımız için AB ile mümkün olduğunca yakın temasta kalmak olacaktır. Oluşturacağımız kanallar, AB’den ayrıldığımız andan itibaren daha genişlemeyecek. Dolayısıyla bu hem Birleşik Krallık hem de İskoçya için en iyisi olacaktır.” şeklinde konuştu.

Başbakan Cameron, parlamentoda son kez katıldığı “Başbakan’a Sorular” oturumunun ardından Kraliçe 2. Elizabeth’e istifasını sunacak. Hemen ardından ise yerine gelecek Theresa May’e yapılacak devir teslim törenine katılacak. Bu arada, yeni Başbakan Theresa May’in görevi resmiyet kazandıktan sonra akşam saatlerinde yeni Bakanlar Kurulu’nu kurması bekleniyor.

CEREN KAYNAK

Gündem