Cum, Eki 20, 2017 - 01:02
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 01:02 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Theresa May: Brexit’i başarıya ulaştıracağız

Yayınlandı 12 Temmuz 2016 - 14:08

Theresa May, başbakanlığı kesinleştikten sonra yaptığı açıklamada, “Brexit, Brexit demektir ve bunu başarıya ulaştıracağız.” dedi.

İngiltere’nin Başbakanı David Cameron’ın çarşamba günü koltuğunu devralacak İçişleri Bakanı Theresa May, liderlik pozisyonu kesinleştikten sonra yaptığı basın açıklamasında 23 Haziran’daki Avrupa Birliği (AB) referandumu sonucu yüzde 52’lık bir oranla çıkan Brexit kararının uygulanacağını açıkladı. May konuşmasında referandumdan çıkan kararın geri dönüşü olmadığını vurgulayarak, “Brexit, Brexit demektir ve biz bunu başarıya ulaştıracağız.” dedi.

İktidar Muhafazakar Parti’nin yeni lideri olduğu için onur duyduğunu dile getiren May, başbakanlık koltuğuna geçtiğinde temel hedeflerinden birinin “İngiltere’yi daha iyi bir yer haline getirmek” olduğunu söyledi. Birlik ve beraberlik mesajı veren İngiliz bakan, istifa edecek David Cameron ve bugün liderlik yarışından çekilen Enerji Bakanı Andrea Leadsom’a da verdiği emekten ötürü teşekkür etti.

İngiltere’de başbakanlık yarışının son turuna kalan iki kadın adaydan biri olan Enerji Bakanı Andrea Leadsom, diğer aday Theresa May hakkında yaptığı ‘annelik’ yorumu haftasonu ülke gündemine oturmuş, gelen eleştirilerin ardından Leadsom bugün liderlik yarışından çekildiğini açıklamıştı. Andrea Leadsom’ın başbakanlık ve Muhafazakar Parti liderlik yarışından çekildiğini açıklamasının ardından Ada’nın yeni liderliğine kesinleşen isim İçişleri Bakanı Theresa May oldu. 59 yaşındaki İngiliz Bakan, liderlik yarışına adaylığını koyduğundan beri favori isimler arasında gösteriliyordu.

Başbakan David Cameron’ın yarın yapacağı son Bakanlar Kurulu toplantısı ve her hafta çarşamba günü parlamentoda gerçekleşen olağan “Başbakan’a Sorular” oturumundan sonra Kraliçe 2. Elizabeth’e istifasını sunacak. Söz konusu istifanın ardından ise Theresa May resmi olarak İngiltere’nin başbakanı olacak. May, Margaret Thatcher’dan sonra İngiltere’nin ikinci kadın başbakanı olacak.

CEREN KAYNAK

Gündem