Cum, Eki 20, 2017 - 01:01
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 01:01 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Guardian, Karaca’nın klipli mektubunu yayınladı

Yayınlandı 13 Şubat 2015 - 18:46

Dünya’nın en prestijli gazetelerinden İngiliz The Guardian,  ‘14 Aralık Özgür Basına Darbe Operasyonu’nda tutuklanan Samanyolu Medya Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın hapishaneden kaleme aldığı “Özgür Dünyaya Mektup” başlıklı yazısını yayınladı.

AKP iktidarının başı, ‘14 Aralık özgür basına darbe operasyonu’ nedeniyle ağrımaya devam ediyor. Üzerinden iki ay geçmesine karşın operasyon kapsamındaki hukuksuzluklar dünyanın en prestijli basın kuruluşlarının gündeminden düşmüyor. Son olarak İngiltere’nin dünyaca ünlü gazetesi The Guardian, Samanyolu Medya Grubu BaşkanıHidayet Karaca’nın hapishaneden yazdığı mektubu yayınladı. Gazetenin internet sitesinde metnin yanı sıra görüntülü olarak İngilizce de seslendirilen mektuptan iki gün önce de Karaca’nın kaleminden benzer bir metin Fransa’nın en saygın gazetelerinden Le Monde tarafından yayınlanmıştı.

The Guardian, Karaca’nın ‘Özgür Dünyaya Mektup’ başlıklı metniyle ilgili olarak önde gelen yazarlarından Roy Greenslade imzalı bir de değerlendirme yayınladı. Greenslade, iki aydır parmaklıklar ardında alıkonulmak suretiyle hürriyeti kısıtlanan Karaca’nın, 5 yıl önce Samanyolu Televizyonu’nda yayınlanan bir dizi gerekçe gösterilerek cezaevine konulduğunu, üstelik “terörist bir grubun lideri olmakla suçlandığını” vurgulayarak yaşananların tirajikomikliğine dikkat çekti.

İngiliz yazar, Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin, operasyon için “AB kriterlerine tamamen aykırı” şeklindeki görüşünün de altını çizdi.

Karaca da mektubunda AKP iktidarının antidemokratik bir baskı ve korku yönetimi kurmaya çalıştığını, bu süreçte de evrensel değerlere zıt uygulamalara imza atarak Türkiye’yi demokratik dünyadan uzaklaştırdığını, yaşananları eleştiren herkesi ise hain ilan ettiğini anlattı. İşte Karaca’nın mektubunda öne çıkan ifadeleri:

“Mevcut siyasi iktidar, uluslararası toplumdan ayrışmaya ve kendi otoriter rejimini inşa etmeye çalışıyor.

“Ülkeyi yönetenler son iki yıldır, evrensel demokratik standartlara ve bunu savunan Batı dünyasına karşı bir kampanya başlatmış durumda. Yurtiçinde ve dışında demokratik değerleri, ifade özgürlüğünü ve temel insan haklarını savunan herkes hain ve düşman ilan ediliyor.

“Haber alma hakkının en temel güvencesi ve araçları olan medyaya karşı hükümet tarafından topyekûn bir savaş başlatılmış durumda.

“21 yıllık yayıncılık hayatında aldığı ceza bir-ikiyi geçemeyen kanallarımıza büyük yolsuzluk operasyonları sonrasında yağmur gibi cezalar kesildi.

“Siyasi iktidarın ‘kurmaca’ mahkemelerinde ‘sözde’ yargılandık. Hakkımızda gözaltı kararı veren hakim, sosyal medyada siyasi iktidarın liderine methiyeler dizmekten çekinmeyen bir isimdi.

“Hükümete karşı olan her inanç ve fikirden insan ve sivil toplum örgütü ‘kültürel soykırıma’ maruz bırakılıyor. Partiye karşı olmak ‘devlet düşmanı’ olmakla eşdeğer hale gelmiş durumda.

“Biz bir bedel ödüyoruz; Barışın, hoşgörünün, özgürlüğün ve demokrasinin bedelini… Bunu yaparken de içimiz rahat. İşimizi yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.”

Gündem