Cum, Eki 20, 2017 - 01:04
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 01:04 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Cameron Bakanlar Kurulu’nu son kez topladı

Yayınlandı 12 Temmuz 2016 - 14:15
@BBCNews

İngiltere’de Başbakan David Cameron’ın liderliğindeki Bakanlar Kurulu son kez toplandı.

David Cameron, yarın Kraliçe 2. Elizabeth’e sunacağı istifa talebinden önce son kez Bakanlar Kurulu’nu topladı. Başbakanlık Konutu’nda gerçekleşen kabine toplantısına iktidardaki Muhafazakar Parti’nin yeni lideri ve Ada’nın yeni Başbakanı olmasına kesin gözüyle bakılan Theresa May, Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Savunma Bakanı Michael Fallon ve Sağlık Bakanı Jeremy Hunt katılanlar arasındaydı.

Toplantıda, Başbakan Cameron’ın koltuğuna geçecek İçişleri Bakanı Theresa May’i kutladığı ve 23 Haziran’da ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyeliği referandumundan çıkan Brexit kararına ilişkin izlenecek yol haritasına dair önerilerde bulunduğu öğrenildi.

Kabine toplantısının ardından Cameron ve Theresa May’in baş başa görüşmeye devam etmesi dikkat çekti. İkilinin toplantısının uzun sürmesine yönelik Cameron’ın May’e başbakanlık sürecine dair kişisel önerilerini sunduğu kaydedildi.

2010 yılından beri İngiltere’nin başbakanlığını ve iktidar Muhafazakar Parti’nin liderliğini üstlenen David Cameron, referandum sonucu çıkan AB’den ayrılalım kararından sonra istifa edeceğini açıklamıştı. Cameron’ın yarın parlamentoda yapılacak “Başbakan’a Sorular” oturumundan sonra istifasını Kraliçe 2. Elizabeth’e vermesi bekleniyor. Bu arada İngiliz liderin, Başbakanlık Konutu’ndan da bugün taşındığı öğrenildi.

CEREN KAYNAK

Gündem

Politika