Cum, Eki 20, 2017 - 00:55
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 00:55 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Brexit kararı piyasalarda deprem etkisi yaptı

Yayınlandı 24 Haziran 2016 - 09:47

İngiliz vatandaşlarının Avrupa Birliği’nde kalıp kalmamayı oyladığı referandum bu gece sabaha karşı sonlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre İngilizler, yaklaşık yüzde 52’ye yüzde 48’lik oranlarla birlikten ayrılma yönünde tercih kullandı. Brexit olarak da ifade edilen bu gelişme tüm piyasalarda deprem etkisi yaptı.

Dolar/TL kuru bu sabah 3 lira seviyesinin üstünü test ettikten sonra gerilemeye başladı. Altın ise tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. İngiliz sterlini, son 30 yıldan uzun süredir Amerikan doları karşısındaki en düşük seviyeyi gördü.

İş Bankası İktisadi Araştırmalar Bölümü’nün hazırladığı nota göre gelişme küresel piyasalarda deprem etkisine neden oldu. İngiltere’de dün gerçekleştirilen referanduma ilişkin kesin olmayan sonuçlara göre AB’den ayrılma taraftarlarının yüzde 52 civarında oyla çoğunlukta bulunduğu belirtilen notta, “Bu durum İngiltere’nin AB’den ayrılışının ilk adımı olarak görülüyor. Referandum sonuçlarının AB’de kalma taraftarı olan İngiltere Başbakanı David Cameron üzerinde istifa baskısı yaratacağı düşünülüyor. Ayrıca, AB’de kalma yönünde oy kullananların çoğunlukta olduğu İskoçya’da referandumun sonuçlarının ardından İngiltere’den ayrılmaya yönelik yeni bir oylamaya gidilebileceğine yönelik görüşlerin ön plana çıktığı izleniyor.

Referandumun ardından bu sabah küresel piyasalarda yoğun bir satış dalgası yaşanıyor. İngiliz sterlini ABD doları karşısında yüzde 10 civarında değer kaybıyla 30 yıldan uzun sürenin en düşük seviyelerine gerilerken, güvenli limanlara yönelim ivme kazanmış durumda. ABD doları, Japon yeni ve altın sert biçimde yükselirken, euro AB’nin geleceğine ilişkin kuşkuların artmasına bağlı olarak bu sabah değer kaybediyor.” ifadelerine yer verildi.

MHA