Cum, Eki 20, 2017 - 01:05
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 01:05 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Avrupa’dan OHAL uyarısı: Gözaltı süresi çok uzun, hukukun üstünlüğü korunmalı

Yayınlandı 27 Temmuz 2016 - 09:33
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde gözlemlerde bulunmuştu

Avrupa Konseyi, darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile ilgili Türkiye’yi uyardı.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks imzasıyla yapılan yazılı açıklamada darbe girişimini kınayan Avrupa Konseyi, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) askıya alma hakkının bulunduğunu, fakat bu hakkın sınırsız olmadığını belirtti.

‘Fransa’nın aldığı önemler Türkiye’dekilerden daha kısıtlı’

Muiznieks, Fransa’nın aldığı önemlerin Türkiye’dekilerden çok daha kısıtlı olduğunu vurgulayarak Fransa’nın birçok eksiğinin bulunduğunu ancak bunu gidermek adına çaba gösterdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere hükümet yetkilileri, Fransa’nın terör saldırılarının ardından ilan ettiği ve süresini uzattığı OHAL kararını örnek göstererek, Türkiye’nin de AİHS’i askıya alması ve OHAL süresini uzatmasının normal olduğunu savunmuştu.

’30 günlük gözaltı süresi çok uzun’

OHAL kapsamındaki ilk kanun hükmünde kararnameyle (KHK) 30 güne çıkarılan gözaltı süresinin çok uzun olduğunu belirten Muiznieks, şimdiye kadarki uygulamaların da kaygı verici olduğunu açıkladı.

‘Koruyucu mekanizmalar uygulamaya konmalı’

Türkiye’ye Fransa örneğinde olduğu gibi aşırılıkları önlemek, kuvvetler ayrılığı ve hukukun üstünlüğünü sağlamak amacıyla koruyucu mekanizmaları uygulamaya sokma çağrısı yapan Muiznieks, olası insan hakları ihlallerinin engellenmesi için yapıcı eleştirilerin dikkate alınmasını istedi.

(Kaynak: Diken)

Dünya

Avrupa