Cum, Eki 20, 2017 - 00:59
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 00:59 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Londra metrosu 24 saat hizmet verecek

Yayınlandı 24 Mayıs 2016 - 15:24

Başkent Londra metrosunda geçen yıl hayata geçirilmesi beklenen gece seferlerinin, Ağustos ayından itibaren başlayacağı bildirildi.

Londra’nın yeni Belediye Başkanı Sadık Khan, en çok tercih edilen toplu taşıma aracı metroların, Ağustos ayından itibaren haftasonları, 24 saat hizmet vereceğini duyurdu. Khan, kentin en büyük iki tren hattı Central ve Victoria seferlerinin, 19 Ağustos’tan itibaren cuma ve cumartesi günleri 24 saate çıkarılacağını, Jubilee, Northern ve Piccadilly hatlarının ise önümüzdeki sonbaharda aynı uygulamaya başlayacağını kaydetti. 
 
Geçtiğimiz Eylül ayında kentin 5 büyük metro hattının 24 saatlik seferlere başlaması planlanmış ancak sendikalar ve Londra Metrosu yönetimi arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle, uygulama askıya alınmıştı. Hatta bu yüzden Temmuz ayında, Deniz ve Ulaşım Sendikası (RMT) ve Maaşlı Ulaşım Çalışanları Birliği’nin (TSSA) ve Tren Makinistleri Sendikası’nın (ASLEF) ortak aldığı karar doğrultusunda, 2002 yılından bu yana başkentteki bütün metro hatlarını kapsayan ilk büyük grev düzenlenmişti.
 
HANGİ HATLAR ÇALIŞACAK?
 
İlk olarak 19 Ağustos’tan itibaren Victoria ve Central hatlarında başlayacak 24 saatlik metro seferlerine sonbaharda ise Jubilee, Northern ve Piccadilly eklenecek.
 
Seferler, Victoria hattındaki bütün durakları kapsarken, Central’da Ealing Broadway ve Loughton/Hainault arasında hizmet verilecek. Sonbaharda ise Jubilee’nin bütün duraklarını kapsayan, Piccadilly’de de Cockfosters ve Heathrow Terminal 5 arası olan seferler düzenlenecek. Norhern’da da Charing Cross tarafındaki Edgware, High Barnet ile Morden arasındaki seferler 24 saate çıkarılacak.

CEREN KAYNAK