Cum, Eki 20, 2017 - 01:01
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 01:01 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

Güney bölgesindeki okullar daha başarılı!

Yayınlandı 8 Aralık 2015 - 15:05

İngiltere’de kuzeyde bulunan ortaöğretim kurumlarının, güneydeki okul standartlarına göre daha başarısız olduğu ortaya çıktı. Hükümetin Eğitim Standartları Daire Başkanlığı’nın (Ofsed) yıllık açıklanan eğitim raporunda, kuzeyde bulunan ortaoğretim kurumlarının, güneye kıyasla eğitim standartlarının daha yetersiz olduğu kaydedildi.

Açıklanan yıllık eğitim raporunda tespit edilen sorunlar ise şu şekilde açıklandı;
 
·         Kuzey ve güneydeki okul standartları arasındaki uçurum olduğu,
·         İlköğretim kurumlarının ortaöğretime göre daha fazla ilerleme kaydettiği,
·         Öğretmen açığının okulları olumsuz etkilediği,
·         Düşük başarı gösteren okullarda daha başarılı müdürlerin atanması gerektiği,
·         Okul müfredatlarının değişmesi gerektiği,
·         Bedava eğitim veren kurumların diğer okullara göre hassas bir çizgide olduğu,
·         Okul öncesi eğitime gereken önemin verilmemesi,
·         Islah evinde kalan çocukların eğitiminin görmezden gelinmesi.
 
Ofsed Başkanı Wilshaw, kuzeyde tespit edilen 16 bölgedeki okullarda öğrencilerin yüzde 60’ından azı GCSE sınavlarında başarılı olduğunu açıkladı. Barnsley, Blackpool, Bradford, Derbyshire, Doncaster, Hartlepool, Knowsley, Liverpool, Middlesbrough, Oldham, Salford, St Helens, Stoke on Trent, Isle of Wight, Swindon ve South Gloucestershire açıklanan bölgeler arasında bulunuyor. Özellikle Bradford bölgesinde ise eğitime yönelik sorunların ciddi boyut kazandığı belirtiliyor.
 
Başkent Londra’da ise öğrenci başarısının, İngiltere’nin diğer bölgelerine göre daha iyi olduğu açıklandı. Başarılı bölgeler arasında ilk üç sırada Kensington ve Chelsea, Kuzey Somerset ve Wandsworth bulunuyor.
 
Ofsed Başkanı Sir Michael Wilshaw, bölgelere odaklanılarak, mevcut durumun düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Kuzeydeki 400 binden fazla öğrencinin başarı ortalamasının düşük olduğunu ifade eden Wilshaw, söz konusu başarısızlığa gerekçe olarak sadece bölgelerin refah seviyesinin düşüklüğüne bağlanılmayacağını vurguladı. Eğitim uzmanına göre eğitim sistemindeki kalitenin yükselmesi için durumun ulusal bir sorun olarak değerlendirilmesi ve parlamentonun harekete geçmesi gerekiyor. Okullarda ciddi istihdam sorunları olduğunun da altını çizen Wilshaw, başarı oranı düşük okullara liderlik vasfı başarılı idarecilerin atanması gerektiğini vurguladı. 

CEREN KAYNAK, LONDRA