Cum, Eki 20, 2017 - 00:58
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Cuma 20 Ekim - 00:58 Rain 13 °C Yarın Rain showers 14 °C

İşçi Partisi yeni lideri ile ilk zaferini kazandı

Yayınlandı 7 Aralık 2015 - 18:22
Reuters

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, genel başkan olmasının ardından gerçekleşen ilk ara seçimi kazanarak partisinin oy oranını artırdı. 

Manchester kentinin Batı Oldham ve Royton ilçesinin yeni parlamento temsilcisini belirlemek için yapılan ara seçimde, Eylül ayından beri İşçi Partisi'nin yeni liderliğini üstlenen Jeremy Corbyn yönetimi, ilk zaferini kazandı. Kentte Avrupa Birliği ve göçmen karşıtlığıyla bilinen Birleşik Krallık Bağımsız Partisi'nin (UKIP) yükselişine rağmen açık ara farkla ilçe milletvekilliğine İşçi Partisi'nden aday 35 yaşındaki Jim McMahon seçildi. 

Manchester'da 7 adayın yarıştığı ara seçimde seçmenler dün oy kullanmak için sandık başına gitti. Sandıklardan çıkan sonuca göre 17 bin 209 seçmen İşçi Partili Jim McMahon'u parlamentoya gönderdi. En güçlü rakibi olarak görülen UKIP milletvekili adayı John Bickley ise 6 bin 487 oyda kalarak seçimi kaybetti. 

Birleşik Krallık'ta Mayıs ayında yapılan genel seçimin ardından İşçi Partisi'nin yeni lideri olarak seçilen Jeremy Corbyn yönetiminde parti, ilk zaferini kazanarak oy oranını artırmış oldu. Söz konusu ara seçimde, İşçi Partisi 7,49 puan fazla aldı. Manchester kentinin Batı Oldham ve Royton ilçesindeki ara seçim, bölge temsilcisi İşçi Partili milletvekili 75 yaşındaki Michael Meacher'ın vefatının ardından yapıldı.

Bölge

Politika